wtorek, 25 listopada 2014

Coraz bliżej do świąt

Co prawda za oknami jeszcze jesień, jednak listopad powoli się kończy. Nadchodzi czas świąteczny ( w marketach obecny już od co najmniej 2 tygodni), a więc i czas na przygotowania. Ozdoby, sztuczny śnieg na oknach, zawieszki na firankach, a także część dla niektórych nużąca, dla niektórych zaś niezwykle przyjemna - ubieranie choinki. Podstawowym, niezbędnym elementem są łańcuchy. W tym wydaniu łańcuchy wykonane z gwiazdek origami :).

Te maleństwa składają się średnio ze 160 do nawet ponad 300 gwiazdek. Barwny powyżej ma ponad 3 metry długości :).

EDIT:
zabrakło instrukcji, toteż wrzucam krótką do robienia gwiazdek origami Są to tzw. lucky stars, bardzo popularne w Japonii. Podarowanie komuś tysiąca tychże, podobnie jak w przypadku żurawi origami, ma za zadanie przynieść obdarowanemu szczęście i pomyślność.
Na początek potrzebny będzie pasek papieru długości A4 (tj. ok. 21 cm), szerokości 1-2cm.
składamy papier , tworząc jakby wstążkę.
Nestępnie przewlekamy krótszy koniec, tworząc luźną pętlę.

Rozprostowujemy pętlę i spłaszczamy ją.
Zaginamy końce do utworzonego kształtu pięciokąta.

Składamy, "owijając" dookoła pięciokąta.
Kontynuuję składanie pięciokąta.

Jeszcze trochę paska do złożenia..
Końcówka paska powinna być mniej więcej długości pięciokąta. Jeśli nie jest, przycinamy do pożądanej długości nożyczkami.
Później wsuwamy zakończenie w "kieszonkę".
Mamy przed sobą gotowy pięciokąt.


Chwytamy pięciokąt w sposób pokazany na zdjęciu, następnie czubkiem kciuka naciskamy na środek jednego z bokówPrawidłowo powinna powstać "szczerba" na jednym z boków. Powtarzamy to z pozostałymi.
Tak wygląda gotowa gwiazdka.Urocza, prawda :)?
Powtarzamy wszystkie kroki, tworząc przynajmniej 160 gwiazdek. Następnie nawlekamy je na wybraną nitkę/tasiemkę/mulinę, pamiętając o supełku na początku. Uwaga! Gwiazdki należy nawlekać, zaczynając od szczerby, nie od rogu, inaczej łatwo przypadkiem je spłaszczyć czy też zniekształcić!
Dodatkowo, jeśli same gwiazdki nie wystarczą, można zrobić łańcuch taki, jak drugi z powyższych. W tym celu tniemy paski na gwiazdki na krótkie, ok. 2cm odcinki i rolujemy, ew. sklejając brzeg (dłuższe i dobrze zrolowane powinny trzymać się i bez kleju).

2 komentarze:

  1. jeszcze gdyby była instrukcja jak to wykonać to byłoby wyśmienicie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Słuszna uwaga. Już zaktualizowane :)

    OdpowiedzUsuń